Під час дослідження фізичного розвитку людини разом з даними, отриманими інструментальними методами, враховують і описові показники.
Огляд починають з оцінки шкіряного покриву, потім форми грудної клітини, живота, ніг, ступеня розвитку м’язів, жирових відкладень, стану опорно-рухового апарату та інших параметрів і показників.
Хребет виконує основну опорну функцію. Його оглядають у сагітальній та фронтальній площинах, визначають форму лінії, утвореної остистими відростками хребців, звертають увагу на симетричність лопаток та рівень плечей, стан трикутника талії і т.д.
Нормальний хребет має фізіологічні вигини у сагітальній площині, анфас виглядає як пряма лінія. При патологічних станах хребта можливі викривлення як у передньо-задньому напрямку (кіфоз, лордоз), так і бічні (сколіоз).
Осанка — звична поза людини, що стоїть невимушено. Вона залежить від форми хребта, рівномірності розвитку і тонусу мускулатури торсу. Для визначення осанки проводять візуальне спостереження щодо положення лопаток, рівня плечей, положення голови. Окрім того, використовують інструментальні дослідження — вимірювання значень певних довжин та вигинів для формування кількісної оцінки виявлених змін.
При ряді захворювань (сколіоз, кіфоз і ін.) відбувається зміна осанки. Часто заняття невідповідним видом спорту, рання спеціалізація (гімнастика, штанга і ін.) призводить до розладу функції хребта та м’язевого дисбалансу, що негативно відбивається на функції внутрішніх органів та працездатності людини в цілому.